Gliwickie Metamorfozy
Forum ˇ Szukaj
ˇ Użytkownicy
ˇ Grupy
ˇ Zaloguj   Rejestracja

Anioł opiekuńczy

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gliwickie Metamorfozy Strona Główna -> Cmentarz Hutniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
meg

PostWysłany: Nie Kwi 22, 2012 17:31    Temat postu: Anioł opiekuńczy Odpowiedz z cytatem

Anioł nam się zamarzył

Anioł, który zaopiekuje się cmentarzem jak nas już nie będzie

Spędziliśmy dziś niezapomniany czas w zakładzie państwa Schaeferów w Piekarach i widzieliśmy tam takiego anioła

pierwszą myślą było ulokować go tu:

ale postument jest prostokątny w drugą stronę

A teraz poważnie:
Ogłaszamy zbiórkę - pani Schaefer obiecała sama z siebie upust.
W tym momencie nie podam ceny bo rozmawialiśmy o koszcie takiego wygładzonego, malowanego (2.800,- po upuście) - ale po obejrzeniu oryginału, wiemy na pewno że chcemy "surowego" a on z pewnością będzie mniej kosztował

Jest też pomysł odnalezienia śladów po fundamentach i ustawieniu dwóch (bo one są symetryczne, tak jak te przy grobowcu Pielera) zamiast lwów - ale z tym pomysłem na razie proszę się nie rozpędzać, bo to trzeba uzgodnić z konserwatorem

Ostatnio zmieniony przez meg dnia Pon Kwi 23, 2012 13:39, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
meg

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 13:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyglądałoby to tak

Powrót do góry
Silesian

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 16:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wygląda pięknie, choć janiołki pewnie troszkę mniejsze by były od lwów... rozumiem, że chodziło o zakrycie lwów ze zdjęcia Wink
meg

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 16:35    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jamiołki mają 120 cm wysokości - nie więcej powinien mieć postument, przeskalowałam je do wysokości postumentu ze zdjęcia, żeby złapać proporcje i tak wyszło

(w sumie 2,40m to może nawet za dużo - może lepiej postument ok. 80 cm)

a swoją drogą zmierzę tego przed GZUTem
Powrót do góry
Szwager_z_laband

PostWysłany: Pon Kwi 23, 2012 16:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://trebor31.wrzuta.pl/audio/a3z8tOicx7u/klaudia_chwolka_aniol_stroz.www.ajo.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
majnek

PostWysłany: Sro Kwi 25, 2012 21:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

[quote="meg"]jamiołki mają 120 cm wysokości - nie więcej powinien mieć postument, przeskalowałam je do wysokości postumentu ze zdjęcia, żeby złapać proporcje i tak wyszło

Tu mamy proporcje do Tego trzeciego nie aniołka

Lewy
prawy
Surowe takie jak chcemy
Powrót do góry
Rumilk

PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 16:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo wszystkich proszę, aby poważnie potraktowali to, co teraz napiszę. Specjalnie o to proszę tych, którzy traktują mnie niepoważnie, a są tacy i skądinąd moja to jest wina, bo łatwo mnie wyprowadzić z równowagi, a trudno takich ludzi poważnie traktować.
Piszę to jako aktywny członek Stowarzyszenia GM, a jaki aktywny, to można wyczytać tutaj:
http://www.hutniczy.malanowicz.eu/dokumentacja/zasluzeni/stowarzyszenie.htm

Wstawiłem tego linka specjalnie dla tych, którzy nie widują mnie ostatnio ani z łopatą na CH ani w żadnych stowarzyszeniowych przedsięwzięciach. Przypomnę: założyłem rodzinę i zostałem ojcem bliźniaków. Jeszcze nie mają dwóch lat. Jestem zatem na urlopie, ale zapewniam, że wrócę jak tylko będę mógł - tzn. jak moje dzieci się trochę usamodzielnią. Przynajmniej mam zamiar wrócić...

Tyle o mojej aktywności w stowarzyszeniu. Teraz fragment statutu:
"§ 5
Celem Stowarzyszenia jest :
1. Inicjowanie i prowadzenie prac renowacyjnych Cmentarza Hutniczego jako zadania
pierwszoplanowego
2. Inicjowanie ochrony i renowacji innych obiektów kulturowego dziedzictwa z
uwzglednieniem priorytetu pkt 1
oraz równoległe prowadzenie ró6norodnej działalnosci zwiazanej z upowszechnianiem
wiedzy o historii miasta Gliwice i regionu."

I teraz zasadnicza prośba do wszystkich, a zwłaszcza do Zarządu stowarzyszenia i wszystkich mających wpływ na działania GM, czyli na NASZE działania.
- Dajmy sobie spokój z ustawianiem aniołów z Piekar na Cmentarzu Hutniczym, tylko dlatego, że parę osób (przynajmniej tak to wynika z opisu inicjatywy zbiórki pieniędzy) zachwyciło się tą rzeźbą, bo są naprawdę większe potrzeby niż zakup rzeźb, których nigdy w tym miejscu nie było i nie wszystkim się podobają.
Zebrane pieniądze przeznaczmy na remont zawalonego ogrodzenia najstarszego zabytku w mieście: Starego Kościoła św. Bartłomieja. Będzie to chwalebny cel i jak najbardziej zgodny ze statutem (§ 5, pkt.2.) i naszą misją. Naprawa ogrodzenia jest renowacją, a stawianie tych aniołów nie. Chyba można to tak szczerze nazwać czyimś kaprysem.
Wyczytałem, że na remont muru już jest wykonawca i że trwa zbiórka pieniędzy, bo kościół ten jest kościołem pomocniczym w parafii i parafii nie stać na remont. Dużo kosztuje utrzymanie nowszego kościoła. Szukają środków. Pomóżmy im...
Dziękuję za wysłuchanie. Nawet nie wiecie ile mnie kosztowało wklejenie tego co napisałem....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
meg

PostWysłany: Wto Maj 08, 2012 17:13    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przeczytałam uważnie i zwołałam zebranie zarządu

na razie będę się bronić przed zarzutami jako małgosia a nie członek zarządu + parę refleksji osobistych

w kwestii zgodności ze statutem

1. nie używamy stowarzyszeniowych pieniędzy już zgromadzonych - to są dobrowolne darowizny celowe

2. renowacją z całą pewnością nie są: Blandowska, Wilhelm Kalide, Wachler, Schottelius i Holtzhausen
Kornowie, Krafft i Ogorek też są raczej wariacją na temat renowacji niż renowacją sensu stricto
doktrynalnie rzecz ujmując przekroczyłam uprawnienia, ale się tego nie wstydzę i nadal uważam decyzje za słuszne

3. krzyż z Rybnickiej na współczesnym fundamencie trudno będzie podciągnąć pod renowację

4. w powyższym świetle pod znakiem zapytania staje również budowa tzw umownie kaplicy - a tej będę bronić jak niepodległości - aniołów nie będę - pomysł mi się podoba, ale jak walne zgromadzenie zdecyduje inaczej to ani mnie to grzębi ani zieje

reasumując: spotkamy się "na zarządzie" i przedstawimy swoje stanowisko, a koleżeństwo proszę o spokojne i rzeczowe uwagi
Powrót do góry
eewa46
Site Admin

PostWysłany: Pią Maj 11, 2012 10:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako że nie będę obecna na zebraniu nie ze swojej winy, bardzo proszę potraktować to co napisze jako mój oficjalny głos w ewentualnym głosowaniu. To że nasza renowacja niewiele ma wspólnego z renowacją już opisała Meg więc nie będę powtarzać. Anioł jest motywem powtarzającym się na naszym cmentarzu wielokrotnie - więc kwestia "pasowania" też nie powinna budzić wątpliwości". A że chcemy nie tylko "odnawiać" ale dać coś od siebie - nie powinno być powodem oburzenia. Nie chcemy niczyich pieniędzy na to przeznaczać - po prostu robimy zbiórkę pieniędzy na anioła - kto chce ufundować anioła ten da pieniądze (ludzie "obcy" po obejrzeniu reportażu sami deklarowali chęć dołożenia - i niektórzy już wpłacili). Następna sprawa to statut - zwracam uwagę, że pierwszeństwo ma cmentarz, potem inni "z uwzględnieniem priorytetu punktu pierwszego" - tak sami napisaliśmy. Nie murki, nie bunkry tylko nasz cmentarz, więc występując z taką inicjatywą nie naruszamy najważniejszego dokumentu według którego wolno działać stowarzyszeniu. Więc nie rozumiem tak dokładnie o co ta cała woja? Nie chcecie fundować anioła - nie dajecie. Ja nie dam na żadna własność kościelną. Dlatego z cała stanowczością po analizie statutu głosuję następująco - pozwolić na prowadzenie zbiórki na anioła, przy kategorycznym zakazie używania pieniędzy z innych źródeł na ten cel (i inne cele nie związane z renowacją cmentarza).
A tak kuluarowo - zgodnie ze statutem (paragraf 36) podjęliśmy uchwałę, że pełnomocnikiem ds Cmentarza jest Meg - ma prawo podejmować jednoosobowo decyzje i podpisywać dokumenty z nim związane...
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Silesian

PostWysłany: Pią Maj 11, 2012 16:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jako nie-członek i nie-mając prawa głosu w tym sporze (moim zdaniem niekoniecznie właściwie prowadzonym na otwartym forum), wygłoszę opinię moją i moich bliskich/znajomych - czekamy z niecierpliwością na powodzenie inicjatywy dotyczącej budowy "kaplicy" oraz pozytywnie obieramy inicjatywę związaną z możliwością wzbogacenia "wystroju" cmentarza o aniołki w wersji surowej.
Szwager_z_laband

PostWysłany: Sob Maj 12, 2012 10:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do muru od "starego Bartka" to:

"Na renowację obiektów zabytkowych można uzyskać dofinansowanie z budżetu miasta, z Urzędu Marszałkowskiego, od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Źródła te można łączyć, przy czym suma otrzymanych dotacji nie może przekroczyć 100% kosztu całego zadania. "
Powrót do góry
macpor

PostWysłany: Sro Maj 16, 2012 7:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poniżej przedstawiam efekt zebrania:

Plan pracy:
Gliwice, dn. 11 maja 2012 r.

ZEBRANIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA
„GLIWICKIE METAMORFOZY”

W związku z zaistniałą sytuacją, w dniu 11 maja br odbyło się zwołane w trybie nagłym zebranie zarządu stowarzyszenia z udziałem przedstawiciela komisji rewizyjnej. (wg załączonej listy obecności – załącznik nr 1.) Ponieważ jednym
z punktów zebrania było rozpatrywanie odpowiedzialności prezesa za podjęte działania, przewodniczącym zebrania został wiceprezes, a na czas rozpatrywania punktu 3. prezeska opuściła zebranie.

Tematem zebrania były:

1. Interpretacja § 5 statutu stowarzyszenia
(Celem Stowarzyszenia jest :
1. Inicjowanie i prowadzenie prac renowacyjnych Cmentarza Hutniczego jako zadania pierwszoplanowego
2. Inicjowanie ochrony i renowacji innych obiektów kulturowego dziedzictwa
z uwzględnieniem priorytetu pkt 1 oraz równoległe prowadzenie różnorodnej działalności związanej z upowszechnianiem wiedzy o historii miasta Gliwice
i regionu." )
odnośnie ustalania priorytetów podejmowanych działań.

2. Przyjęcie uchwały w sprawie podejmowania decyzji o zakresie prowadzonych na Cmentarzu Hutniczym prac oraz przeznaczeniu zgromadzonych na koncie stowarzyszenia środków.

3. Ustalenie odpowiedzialności urzędującego prezesa za zaistniałą sytuację
3.1 czy urzędujący prezes ma prawo zgłaszać inicjatywę jako osoba prywatna ?
3.2 czy takie przedstawienie inicjatywy na forum może być uznane za inicjatywę prywatną, czy prezeska przekroczyła swoje uprawnienia sugerując czytelnikom, że przedstawia wolę stowarzyszenia ?

4. Podjęcie uchwały o trybie zwrotu wpłaconych darowizn celowych.

Przed przystąpieniem do rozpatrywania pkt 3 i opuszczeniem sali, prezeska przedstawiła wyjaśnienia, jak doszło do zaistniałej sytuacji.

Wnioski:
1. Ustalono, że inicjatywa przedstawiona publicznie na forum przez panią Prezes nie wychodzi poza zakres przytoczonych punktów statutu.
2. Uchwała nie jest niezbędna. Niezbędne jest przypomnienie członkom, że dotychczasowa forma naszej pracy obejmowała przedstawienie na walnym zebraniu na początku roku planów prac „inwestycyjnych” na Cmentarzu Hutniczym. Plan ten zatwierdzaliśmy. Jedynie w razie jakiś radykalnych jego zmian w ciągu roku potrzebna by była kolejna dyskusja.
3. Ustalono, że w związku z zaistniałą sytuacją zarówno samej Prezesce jak i pozostałym członkom Stowarzyszenia (zwłaszcza „funkcyjnym”) należy zwrócić uwagę by w publicznych wypowiedziach wyraźniej oddzielali działania własne (do których wszyscy mamy święte prawo) od działań Stowarzyszenia, a proponowane inicjatywy od już podjętych przez Stowarzyszenie decyzji co do dalszych działań.

4. Zaistniała sytuacja wskazała nam na istniejący problem „inicjatyw prywatnych” i „darowizn celowych”. Uważamy, że prywatne osoby mają prawo w ramach stowarzyszenia przeznaczać własny czas i własne pieniądze do działań zgodnych ze statutem stowarzyszenia. Jeżeli znajdziemy (bardziej „sami” się znajdą) darczyńców na działania nie związane bezpośrednio z „zadaniem pierwszoplanowym” czyli renowacją Cmentarza Hutniczego ale związane z § 5 p. 2 to należy ich inicjatywy popierać i wykorzystać o ile nie odciągają nas za bardzo od § 5 p. 1 lub potrafimy je powiązać lub wykorzystać do realizacji wymienionego punktu statutu.
W przypadku pojawiającej się inicjatywy związanej ze zbiórką pieniędzy – „darowizną celową” proponujemy następującą zasadę działania. Po zaakceptowaniu przez zarząd stowarzyszenia inicjatywy na stronie internetowej będziemy publikować informację o niej wraz z datą do kiedy ustalamy maksymalnie zbieranie pieniędzy (oczywiście bez przesady – gdy termin mija, a mamy powiedzmy 95% zgromadzonych środków nikt nie będzie na ślepo przerywał zbiórki). Jeżeli nie zdołamy zgromadzić wystarczających pieniędzy na zamierzony przez „darczyńców celowych” projekt będziemy się zwracać do „większych” i „zidentyfikowanych” darczyńców z pytaniem czy chcą otrzymać zwrot swoich pieniędzy pomniejszonych o koszty przesyłki czy też pragną by ich pieniądze wraz z mniejszymi wpłatami oraz wpłatami anonimowymi były przekazane na subkonto księgowe pieniędzy przeznaczonych wyłącznie na prace renowacyjne na CH. Zarząd stowarzyszenia „granicę” większych wpłat będzie ustalał na bieżąco za każdym razem. Informację o zaprzestaniu zbiórki celowej i rozdysponowaniu pieniędzy zgodnie z wymienioną zasadą będą pojawiać się na stronie internetowej pod informacją o rozpoczęciu zbiórki. Mamy nadzieję, że większość tego typu zbiórek celowych będzie się kończyć podaniem w omawianym miejscu strony internetowej Stowarzyszenia informacją o zakończeniu z sukcesem prac oraz co najwyżej przekazaniem nadwyżki Smile finansów na subkonto renowacyjne CH.

Prosiłbym o dalszą dyskusję na forum "technicznym" stowarzyszenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Arek

PostWysłany: Pią Maj 18, 2012 13:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat poważny tak więc może tak dla rozładowania emocji Very Happy

Cały czas się zastanawiałem gdzie ja już te zastępy aniołów widziałem. Teraz już wiem. W śląskim filmie "Benek". Sam film ( niskobudżetowy czy też niezależny ) mówiący o losach rodzin górniczych w czasach transformacji ustrojowej bardzo polecam. Jest i do śmiechu i do płaczu. Do zobaczenia jest on na pewnym najbardziej znanym, bezpłatnym portalu zaczynającym się na Y Smile - "Ojciec" a Ty niepotrzebnie nie gorsz się Wink , Very Happy Teraz przynajmniej wiem dlaczego nie można Cię już spotkać w SJC. Pozdrawiam.
Powrót do góry
Rumilk

PostWysłany: Pią Maj 18, 2012 20:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arku, do Ciebie nie dociera, że od 2007 roku mieszkam w Żorach, więc daleko od SJC? Rozmawialiśmy już na ten temat!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gliwickie Metamorfozy Strona Główna -> Cmentarz Hutniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: