Gliwickie Metamorfozy
Forum ˇ Szukaj
ˇ Użytkownicy
ˇ Grupy
ˇ Zaloguj   Rejestracja

Ekologia a Gliwice
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gliwickie Metamorfozy Strona Główna -> Gliwickie aktualności
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marian

PostWysłany: Pon Paź 08, 2007 18:17    Temat postu: Ekologia a Gliwice Odpowiedz z cytatem

Brakowało takiego wątku o sprawach bezpośrednio nas, ludzi dotyczących. Jest wątek o drzewach i chodnikach - ale są też inne sprawy związane z ekologią w Gliwicach.
Zapraszam więc.
Na początek coś między brukiem a drzewami http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4556546.html
Rumilk

PostWysłany: Czw Paź 11, 2007 15:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooooo!!! Jaki faaaajny temat!

No to pytanko!
Czy te płyty na elewacji poniżej to nie jest czasem eternit falisty, czyli płyty azbestowo-cementowe?...

Jeżeli tak, to nie wiem jak dla was, ale dla mnie to granda nie z tej Ziemi!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Marian

PostWysłany: Czw Paź 11, 2007 15:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasny gwint, znowu będzie na mnie!
Rumilk

PostWysłany: Czw Paź 11, 2007 15:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marian napisał:
Jasny gwint, znowu będzie na mnie!

Umowa o dzieło, Panie Prezesie!
Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Marian

PostWysłany: Pią Paź 19, 2007 20:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ekologia na Sikorniku czyli jak zadbać o pieszych.
Niedawno zakończył się remont chodników w obrębie skrzyżowania ul, Mewy i Czajki. Aby maksymalnie utrudnić zmotoryzowanym mieszkańcom życie ale jednocześnie promować ruch pieszy "zmodernizowano" cały teren.
Zbudowano aż dwa chodniki dla pieszych obok siebie, samochodom wjazd na ten obok drogi surowo wzbroniony!!!
Krawężniki podniesiono na 20 cm i poustawiano słupki znaków drogowych tak aby nawet na legalnym parkingu nie było miejsca do parkowania.
...

...

...

Po trawnikach jeździć nie wolno to fakt, a gdzie parkować samochody jak wszędzie zrobiono celowe utrudnienia?
kl

PostWysłany: Sob Paź 20, 2007 14:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo dobrze, że powstał taki wątek.

Korzystając z okazji opiszę naszą batalię o segregację śmieci na cmentarzach komunalnych. W kwietniu Pan Berezowski wystąpił z wnioskiem, aby gmina wprowadziła selektywną zbiórkę śmieci na cmentarzach. Od marca obowiązuje nowa uchwała o utrzymaniu porządku w mieście, która zobowiązuje właścicieli nieruchomości do segregacji odpadów. Wydawało się, że miasto powinno dać przykład innym właścicielom nieruchomości. Wydawało się, że segregacja śmieci na cmentarzach jest tak banalnie prosta: kompost, szkło, metal, plastik, że grzechem jest bez końca produkować nierozdzielalną mieszaninę tch czterech elementów.

Tu wniosek:
http://www.berezowski.neostrada.pl/wyslane/wniosek18.jpg

Po miesiącu przyszła odpowiedź, że gmina wprowadzi "pilotażowo" projekt segregacji śmieci na cmentarzach, w ograniczonymzakresie asortymentowym w stosunku do tego, co proponowaliśmy we wniosku:
http://berezowski.neostrada.pl/otrzymane/odpwniosek18.jpg

W lipcu zaczęliśmy się zastanawiać, kiedy ten pilotażowy projekt wejdzie w życie, bo jakoś nic nie wskazywało, aby cokolwiek się działo w tej sprawie. Zapytaliśmy wię, od kiedy projekt zacznie obowiązywać:
http://berezowski.neostrada.pl/wyslane/wniosek25.jpg

Minął kolejny miesiąc i dowiedzieliśmy się, że segregacja śmieci zacznie się na przełomie wrzesnia i października:
http://www.berezowski.ovh.org/otrzymane/odpwniosek25.jpg

No to jeszcze miałam nadzieję, że ludzie zdążą sie przyzwyczaić do nowych zasad przed Świętem Zmarłych, kiedy ilość śmieci na cmentarzach rośnie lawinowo.

Niestety, mamy już koniec pażdziernika, a dotąd nic się nie zmieniło na cmentarzach...

Prawdę mówiąc nie chce mi się nawet komentować tej sytuacji. Sprawa jest tak banalna, a jednak nie do przeskoczenia przez gliwickich urzędników. Ciekawe, za co Gliwice dostają te rózne nagrody "za proekologiczne działania"?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Braciszek

PostWysłany: Sob Paź 20, 2007 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kl napisał:
Ciekawe, za co Gliwice dostają te rózne nagrody "za proekologiczne działania"?

Chyba za artykuły w MSI Cool
eewa46
Site Admin

PostWysłany: Pią Paź 26, 2007 22:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

odnośnie budynku wydzialu architektury szukałam informacji u źródeł, bo mnie to trzepnęło okrutnie - moje dzieciątko tam studiuje! Otóż owszem to płyty azbestowe - aby je usunąć trzeba by wydział zamknąć na prawie rok, więc władze uczelni doszły do wniosku, że jak sie ich nie rusza to nie szkodzą, bo zamknąć wydziału nie ma jak.....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
kl

PostWysłany: Sob Paź 27, 2007 17:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem coś niepopularnego. Według mojej wiedzy, takie płyty, dopóki się ich nie rusza, nie stanowią wielkiego zagrożenia. Zagrożenie rakiem płuc dotyczy osób, które były zawodowo narazone na kontakt z pyłem (włókienkami azbestu), które przez 8 godzin dziennie brały udział w produkcji takich płyt, bez masek zabezpieczających.
Te płyty zostały wyprodukowane z przeznaczeniem do zastosowań zewnętrznych, mają więc dość trwałą powierzchnię i nic się z nich nie sypie. Zaczną pylić dopiero, jak się je będzie demontować, więc to faktycznie akcja na wielką skalę, trzeba zabezpieczyć teren, ludzi itp.
Swego czasu (pod koniec lat 90.) w Paryżu postanowili zdemontować płyty azbestowe z budynków Universite Paris 7. Trwało to kilka lat, kosztowało majątek i towarzyszyła temu zbiorowa histeria.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Marian

PostWysłany: Sro Lis 21, 2007 22:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Z dniem 1 stycznia 2008 wchodzą w życie zmiany do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2005 w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Zmiany te zostały wprowadzone poprzez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2007(Dz. U nr 106 poz. 723 z dnia 15 czerwca 2007.
Rozporządzenie to w sposób drastyczny (o 477%) podwyższa opłatę za składowanie odpadów komunalnych odprowadzaną do Urzędu Marszałkowskiego, wzrośnie ona z kwoty 15,71 zł do 75,00 zł za tonę odpadów. Opłata ta wchodzi w koszt składowania odpadów komunalnych co spowoduje od 01.01.2008 r. wzrost ceny płaconej na wysypisku o prawie 80%."

Komentarz. Nieobrze że Śmietnisko Miejskie zaczyna myśleć tylko o sobie, poprzez takie działania coraz mniej śmieci trafi na wysypisko a coraz więcej będzie ich po krzakach i lasach.
Już teraz nie wszyscy mają umowy z Zakładem Oczyszczania Miasta i swoje śmieci lokują w kontenerach osiedlowych oraz wyrzucane są z samochodów w workach plastikowych na pobocza dróg.
Dopóki nie zostanie uregulowana sprawa obowiązku posiadania umowy na wywóz śmieci , dopóty będziemy tonąć w śmieciach i brudzie. Znam wiele przypadków właścicieli prywatnych domków posiadających jeden mały kubełek śmieciowy wywożony raz na dwa tygodnie. Reszta śmieci ląduje w krzakach.
Ludzie, ratunku dla naszego już i tak zaśmieconego miasta.
Marian

PostWysłany: Czw Sty 03, 2008 23:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu Wam opiszę jak wygląda sprawa ze zwykłym ogrzewaniem domów .
Jakiś czas temu rospropagowano ideę odchodzenia od pieców węglowych i zastępowania ich ogrzewaniem gazowym, olejowym i ekologicznym czyli paleniem w specjalnym piecu węglem eko - groszkiem.
Sprawa dotyczy nie tylko tych którzy sami męcża się z własnym prywatnym ogrzewaniem ale szeregiem szkół, przedszkoli i innych dużych obiektów które w dobie oszczędności przeszły na eko-groszek w piecach retortowych.
Majątku dorobiły się firmy produkujące piece z podajnikiem ślimakowym tego groszku, który do tej pory był węglem prawie ze odpadoqwym i tanim jak barszcz.
Ogromna rzesza tych łatwowiernych w ekologiczne zapewnienia rządzących wymieniła swe piece zapominając że wpadają w zastawione sidła kopalń.
Teraz właśnie szydło wyszło z worka. Węgla eko groszek - nie ma na placach składów węgla. Jest za to w tysiącach ton na zwałowiskach kopalnianych. Co się okazało - kopalnie chyba dotowały reklamę tych ogrzewań ekologicznych, bo nagle ci co dali się nabrać płacą za ogrzewanie jak za zboże. W lecie tona kosztowała 340, teraz 540 a i tak go nie ma. następna dostawa- jak przewidują właściciele węglowych składów - będzie miała cenę 600 zł, kiedy inne bardziej wartościowe rodzaje węgla kosztują tylko około 400. Na duże mieszkanie potrzeba tego około 5 ton rocznie, łatwo policzyć ile więcej płaci się za ogrzewanie ekologiczne.
To jest normalne świństwo , nikt tego nie pilnuje i kopalnie robią co chcą z cenami węgla.
Zapewnienia o ekologii to tylko przykrywka dla zapewnienia sobie durnych odbiorców węgla po każdej cenie.
Na pewno nie dam się już nabrać na żadną ekologię w polskim wydaniu.
Marian

PostWysłany: Wto Sty 22, 2008 22:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rumilk- Twój temat na tapecie
http://www.rynkowy.pl/miniatury/351/03.pdf
Rumilk

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 1:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Marian napisał:
Rumilk- Twój temat na tapecie
http://www.rynkowy.pl/miniatury/351/03.pdf

Nie tylko MÓJ TEMAT.
W artykule zamieszczono również MOJE ZDJĘCIE, które osobiście wykonałem i wkleiłem na forum. O forum i autorze zdjęcia ani słowa. Po prostu żenada i brak słów. Ja rozumiem, że forum jest ogólnodostępne i że jak coś wklejam, to każdy może mi moją fotkę gwizdnąć i zamieścić gdziekolwiek, ale ci państwo zdaje się chcą uchodzić za "redaktorów z gazety" - tak mniemam, gdyż podpisują się imieniem i nazwiskiem pod artykułem (Pan nawet dwoma nazwiskami). Ciekawe, czy słyszeli zatem o czymś takim jak ETYKA ZAWODOWA?!
Nic więcej nie napiszę, bo mi się odechciało...
Powrót do góry
August

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rumilku !
Myślę,że to brak własnych pomysłów z ich strony a coś do redakcji trzeba
oddać.Śledzą więc naszą strnę i mają małą kopalnię gotowców.
Marian

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 21:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu muszę się wtrącić.
Informator Rynkowy współpracuje z nami a my z nim. I to dosłownie. Więc jeśli zamieszczą czyjeś zdjęcie bez podpisu to wcale nie znaczy że uważają je za swoje. Po prostu gazety czerpią z naszego forum informacje oraz zdjęcia. W IR widocznie zapomnieli wkleić żródło. Na pewno nie jest to ich zła wola. Przepraszam Cię za nich.
Nie psujmy dobrych stosunków z redakcjami gliwickich mediów. Są one nam naprawdę życzliwe.
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Gliwickie Metamorfozy Strona Główna -> Gliwickie aktualności Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

Skocz do: